יהדות ומדע

צדקה שאינה מספקת את מקבליה

ו' תשרי התשע"ב | 04.10.11 00:00

שאלה

במקום בו אני עוברת באופן קבוע יש אשה שמקבצת נדבות, וראיתי כבר יותר מפעם אחת שהיא נוהגת להגיב ולהעליב לגבי הסכום שנותנים לה, איך אמורים לנהוג עימה? אני כבר מעדיפה להתעלם בגלל אי נוחות וחוסר רצון להיות מושפלת בפרהסיה אם אתן לה פחות ממה שהיא רוצה... מי צריך לעשות תשובה? אני או היא או שתינו?

תשובה

יש כאן למעשה שתי שאלות, האחת נוגעת בהלכות צדקה, והיא האם מותר לך להתעלם מאשה המבקשת צדקה, והשניה נוגעת בשאלת הלבנת פני אדם ברבים, מה שעושה המבקשת, לטענתך. ולכן נפריד ביניהם: ברור שהמבקשת מלבינה את פניהם של העוברים ושבים, אך אל לנו לדון אותה על כך, מי יודע מה הם הנסיבות שגרמו לה להגיע למצב בו היא נזקקת לכסף עד כדי בקשתו ברחוב ואכזבה מכך שהכסף הנדרש לא מגיע. מאידך, הייתי מציע לתרום לה סכום מצטבר של תרומות קטנות פעם בשבוע או מידי כמה ימים ובשאר הימים לומר לה שלום וכדו` (שגם הוא נחשב לצדקה), בכך תחסכי את עלבונותיה ואולי אף תזכי ממנה לברכות ... בברכת כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה
שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות