יהדות ומדע

כיצד לזהות באמת שליח ה` בימינו

כ"ט טבת התשע"ב | 24.01.12 00:00

שאלה

מדוע עם ישראל שומע למנהיגיו הנוכחיים ? מי הוכיח את זה שהם שליחי ה׳ ולהם באמת צריך לשמוע ? אולי הם פשוט כריזמטיים ובעלי כושר מנהיגות ופשוט סחפו אחריהם המונים ?

תשובה

את שאלתך הייתי מחלק לשניים: א. מי מחליט וקובע מיהו מנהיג אמיתי? כלומר: מהו המדד ב. האם שייך בכלל כיום, בדורנו הנחות, להאמין שיש מישהו שראוי להנהגה? בנוגע לחלק הראשון - אכן מנהיג ישראל ראוי להיבחן במידת סבלנותו וסובלנותו, ומסירותו לכלל ישראל, בנוסף ללמדנותו וצדקותו הרבה. אם ניקח כדוגמה את הרבי מליובאוויטש - הוא עמד בכל הקריטריונים הללו וראוי לתואר מנהיג ישראל. ישנם יהודים טובים שראויים בהנהגתם ובצדקתם לתואר נכסף זה, חלקם משלבים את כל המעלות וראויים להנהגה גדולה, וחלקם מאופיין במעלות חלקיות, וראוי לסגנון מסוים של הנהגה - מקומית/קהילתית. בנוגע לחלק השני - האם אכן שייך כיום להאמין שיש מישהו שראוי להנהגה - אשאל אותך: וכי מי הוכיח שמשה רבינו היה מנהיג אמיתי? אולי היה פשוט כריזמטי ומשך אחריו 600.000 איש למדבר? אלא, הקב"ה העיד עליו, ומכוח זה אנו מאמינים בו, ככתוב בתורה: "ויאמינו בה` ובמשה עבדו" הוא הדין כאן: בתורה נכתב "ככול אשר יורוך" ומזה למדו שיש להישמע להוראות מנהיגי הדור ואם תשאל: וכי מנהיג הדור של היום שווה משהו בכלל ביחס לדורות קודמים? על זה אמרו חז"ל: יפתח בדורו כמשה בדורו, דור דור ודורשיו, כלומר: למרות שלכאורה ניתן לטעון איזה ערך יש בין יפתח לבין משה רבינו? אף על פי כן, מכיוון שיפתח היה מנהיג הוא היה ראוי ודורו צריכים היו להישמע לו ולכן גם המנהיגים של היום, מכיוון שיש דור והדור זקוק להנהגה, וודאי יש להם את הכוחות וראויים להנהגת דורנו, ומתאימים לו ככפפה ליד.
שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות