קצרים

יש לי חובות!!! איך אהיה מאושרת???

כ"ט שבט התשע"ד | 30.01.14 00:00

שאלה

אני בחורה דתית מעשרת קבוע הבן שלי אברך, ועובדת בעבודה מסודרת ומרוויחה יפה, גם בעלי, מדוע אני כל פעם נתקעת בכסף, לשלם חובות ברגע האחרון, מצליחה לגייס כספים, מתי יעבור לי הגרעון שכל פעם צריכה לחפש כסף, נוסף לתשלומים לשם, בגלל כל המצב הכספי אין לי שמחה בלב.

תשובה

על מצות המעשר הבטיחה תורה 'עשר תעשר' - ואמרו חכמינו: 'עשר בשביל שתתעשר', ועוד אמרו חכמינו שמותר לנסות בה את הקב"ה, שוודאי יקיים דברו שהבטיח בתורתו, שנאמר 'ובחנוני נא בזאת' , ולכן בודאי שאין לייחס את מצב הגירעונות לנתינת המעשר, ואדרבה מה שאת מציינת שהנכם מרווחים יפה ועבודתכם מסודרת, עדות היא שהבטחת השם על נותני המעשר קיימת. אך יש לוודא מדוע בכל זאת אינכם מצליחים לגמור החודש, וראוי לבדוק הדברים בשני מישורים: א) האם מקורות ההכנסה שלכם אינם קשורים עם איסורי ריבית  או אבק ריבית, וכן האם אין כאן ריווח ישיר מחילול שבת, ולברר אצל רב מורה הוראה מה הדרך להסתלק מאיסורים אלו, מאחר והדברים הללו נמנו בחז"ל בין הדברים שגורמים לאיבוד הממון חלילה. מעבר לכך ראוי ונכון להיוועץ עם מבינים בתחום הניהול הכלכלי הנכון, יתכן שעצה נבונה מהם תעלה אתכם על דרך המלך בכל הנושא.

בהצלחה רבה.

מקורות: טור יורה דעה סי' רמז. שו"ע יו"ד סי' קס, ב. שו"ע הרב ריבית בעי' ב. שיעורים בספר התניא  - איגרת התשובה פ"ו הביאור על המילים ומפני שהוא הוא וכו'.

שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות