חגים ומועדים

משחק כדור בשבת, מותר?

כ"ד אדר א' התשע"ד | 24.02.14 00:00

שאלה

האם מותר לשחק בכדור רגל או כדור סל או בייסבול או כל כדור אחר בשבת? האם מותר לרכוב על בימבה בשבת? תודה רבה

תשובה

תשובה:

א.כל משחק שדורש כדרור על הקרקע , אם נעשה בשטח שמחוץ לבית אסור אף במקום מרוצף, אך בתוך הבית ע"ג משטח מרוצף - אין לאסור (שש"כ מהדורה חדשה פט"ז,ו).

ולשיטת אדה"ז בעל התניא, אף בתוך הבית אין להתיר משחקי כדרור בשבת, אף על משטח מרוצף (ראה שו"ע אדה"ז סי' שלח,ו).

ב. משחקי כדור אחרים (טניס שלחן - פינג-פונג) לפי פוסקי אשכנז אם מדובר במקום שיש בו עירוב מותר הדבר מעיקר הדין, אך אין ראוי לעשות כן משום זילות השבת, וכפי שאמרו בירושלמי שעיירת 'טור שמעון' נחרבה מפני ששיחקו בה בכדור בשבת. ויש שהוסיפו שבזמנינו יש להחמיר שלא לשחק בכדור בשבת כלל, מכמה טעמים. (ראה פסקי תשובות סי' שח הערה 117).

ופוסקי ספרד יש שאסרו את משחק הכדור גם משום מוקצה ועוד טעמים (אור לציון ח"ב עמ' רטז, ילקוט יוסף סי' שח, ו).

ג. בימבה בשבת, כיוון שאינה עובדת על מנוע, אלא באמצעות מכנית ע"י דחיפה ברגליים, מותר לילדים לנסוע בהם במקומות שיש עירוב, ולכתחילה יש להוציא הפעמון לפני שבת, שלא יבואו לצלצל בשבת.

עם זאת מלבד איסורי שבת, כאשר הנסיעה בבימבה יוצרת רעש שמפריע את מנוחת השכנים, יש להימנע מלנסוע בה בשעות המנוחה (בצהרי יום השבת), בסמיכות לבתי המגורים. ואכן, במקומות בהם השימוש בבימבה בשבת הפך למיטרד של ממש, יצאו רבני המקום לאסור בשבת את השימוש המטריד, שהיווה לדבריהם גם סכנה לילדים, בגלל צורת הנסיעה בה נסעו הילדים. כמובן אין איסור זה קשור לדיני שבת, אלא לכבוד הזולת ויתירה מכך לסכנת הילדים, ועל כל הורה לחנך את ילדיו לבל יגיעו להתנהגות זו, בין שבת ובין בחול.

שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות