סוד המצוות

כיצד להתכונן לשמיטה?

ב' אלול התשע"ד | 28.08.14 00:00

שאלה

שלום לרב אני גננת כל שנה אני מקימה גינה יחד עם הילדים לקראת השנה החדשה שהיא שמיטה אני רוצה להערך מראש לפני חודש תשרי שאלתי: האם אני יכולה לזרוע ולשתול לפני תשרי, 2.האם מותר להשקות ולטפל בגינה? 3.אילו גידולים אפשר לגדל בשנה זו? ואם אפשר להנות מהתוצרת?

תשובה

ב"ה

מכיון שאנו עומדים כבר די קרוב לראש השנה, לא כל דבר ניתן עדיין לשתול, אם בכוונתך לשתול פרחי נוי עונתיים, תוכלי בהחלט לבצע זאת עד כז באלול, (22/9/14)

ואם בכוונתך לשתול שיחים רב שנתיים בעלי גזע מכל סוג שהוא (נוי/בושם/ריח)  ניתן לעשות זאת רק עד טו באלול (10/9/14)  * לגבי שתילת תבואה וקטניות מכיון שלא תצליח התבואה לגדול שליש גודלה לפני ראש השנה, לא ניתן לשותלה כבר כעת. אם יש מצב להגיע לשליש לפני ראש השנה, מותר לשתול אך יש לשמור על היבול בקדושת שביעית, שמשמעותו, שאסור להשליך את הראוי למאכל אדם או בהמה אל האשפה, ויש להניחו עד שירקיב מאליו, אפשר גם להכניסו שקית בתוך שקית ולקשור היטב ללא אויר בשקית (כדי למנוע התפוצצות  השקית בתוך מדחסת האשפה העירונית) וכך להשליכו אל האשפה הכללית. יש בכך דרך של מעט כבוד יותר מאשפה רגילה, וכשאין אפשרות אחרת ניתן לנהוג כך.                                                                          * וכן אסור למכור תוצרת זו, ויש להאכילה ליהודים ולנהוג בה רק בדרך שמוקבלת לאכילת הפירות וללא שום שימוש חריג, או משונה.

* בנוגע לירקות: אם הירקות יגדלו מעט לפני ראש השנה מותר לשותלם כעת, אך כמובן גם בהם חלים כל הפרטים שכתבתי לענין קדושת היבול ושמירת קדושתו. ואם הם לא יצליחו לצמוח אפילו מעט לפני ראש השנה אסור לשתול מהם כעת.                  * שתילת פרחים שיש בהם ריח או טעם: היבול שיקטף בשנת השמיטה הינו קדוש כמו יבול המאכל. וגם בו יש לנהוג לפי ההוראות המפורטות קודם.                                                * זרעי פרחים של ריח או טעם צריכים להתחיל לגדול  מעל פני האדמה, מעט לפחות, לפני ראש השנה. אבל שתילת שתילים בגבעולים יכולים כאמור להתבצע עד כז באלול.

טיפול בגינה בשמיטה:                                                            ההשקיה והטיפול מותרים רק בתנאי מינימום שמטרתם שלא ימות היבול או שלא ינזק נזק בלתי הפיך. כל טיפול מעבר לכך , שנועד למעשה לעודד את הצמיחה - אסור בשמיטה. וכן כל חרישה או זריעה ונטיעה מכל סוג ומטרה אסורות בשמיטה.

אם את חושבת שלא תוכלי לבצע את הטיפול בגינה כראוי לפי המגבלות האמורות, הייתי ממליץ לבצע שתילה רק של דברים שאינם זקוקים לשמש ולהרבה אור ואוויר, וניתן לשותלם בתוך הבית או הגן, ולבצע זאת בעציצים קטנים שיש בתחתיתם צלחות למנוע איוורור בין נקבי העציץ לאויר הפונה לכיוון האדמה. בעציצים אלו שנשתלו ומתפתחים בתוך בנין מותר הטיפול כמעט כרגיל במהלך השמיטה (מלבד זריעה שאינה רצויה גם כאן), ובתנאי שכל זמן שהצמחים גדלים , לא יוצאו העציצים אל מחוץ לחדר, לאויר הפתוח, כי מעשה ההוצאה מהבית אל החוץ אסור בהחלט בשמיטה, ואין כל פשרות בדבר.

עצת השתילה בתוך הבנין היא רק לצורך הטיפול אך אינה משנה את מגבלות השתילה האחרות שמניתי לגבי זמן צמיחת היבול וגודלו לפני ראש השנה.

בברכה.

שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות