קבלה

חובה להאמין בעולם הבא?

א' אדר התשע"ה | 20.02.15 00:00

שאלה

שלום כבוד הרב, האם כהיותי בן אדם מאמין/דתי שומר מצוות אני חייב להאמין בעולם הבא ? האם זהו כלל גורף שניתן לומר שכל מאמין הוא חייב באמונה על העולם הבא ?

תשובה

האמונה בעולם הבא היא אחת משלושה עשר היסודות שכתב הרמב"ם שהם מיסודי האמונה. וז"ל הרמב"ם בהקדמתו לפירוש המשנה בפרק עשירי ממסכת סנהדרין: "והיסוד האחד עשר: שהוא יתעלה משלם גמול טוב למי שמקיים מצות התורה, ומעניש מי שעובר על אזהרותיה, ושגמולו הגדול הוא העולם הבא, ועונשו החמור הכרת. וכבר אמרנו בענין זה מה שיש בו די. והפסוק המורה על היסוד הזה אמרו אם תשא חטאתם ואם אין מחיני נא מספרך, והשיבו יתעלה מי אשר חטא לי וכו'. ראיה שידוע לפניו העובד והחוטא לשלם גמול טוב לזה ולענוש את זה".

ושלושה עשר יסודות אלו, מכונים "שלושה עשר עיקרי האמונה", ובודאי שחובת כל אדם מאמין להאמין בהם. אמנם עליך לדעת שבעולם הבא אין שם גוף או דבר גשמי, וכפי שכתב על כך הרמב"ם בעצמו בלשון הזהב שלו (שם): "וכך אמרו [חכמינו] עליהם השלום: "העולם הבא אין בו לא אכילה ולא שתיה ולא רחיצה ולא סיכה וכו', אלא צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהם ונהנין מזיו השכינה". והכוונה באמרו "עטרותיהם בראשיהם", קיום הנפש בקיום מושכלה, והיותה היא והוא דבר אחד. ואמרו: "נהנים מזיו השכינה", כלומר, שאותם הנפשות נהנות במה שמשכילות מן הבורא, כמו שנהנות חיות הקדש ושאר מעלות המלאכים במה שהשכילו ממציאותו." שזהו התענוג העילאי שיכול להיות לנשמה, והוא מהוה שכר על קיום המצוות בעולם הזה.

שליחת שאלה לרב

גולשים יקרים,
על מנת שנשיב לשאלתכם לשביעות רצונכם, אנא מלאו את הטופס במלואו. אנו נשתדל להשיב לשאלתכם בהקדם האפשרי.

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות