זוגיות

ניגודים

גבר ואישה על פי הקבלה

| י"ג טבת התשע"א | 20.12.10 | 00:00

ב"ה

שלום וברכה!

פותחין בדבר מלכות, מדברי הרבי:
...לאחרי בקשת סליחתו, ובהקדים הידוע בענין גודל השלום שבשביל זה ניתנה כל התורה וכפסק הרמב"ם סוף הלכות חנוכה ולא עוד אלא שזהו דבר משנה כלי מחזיק ברכתו של הקב"ה, ארשה לי לעורר אותו ולזרזו על החיזוק לרבות השלום בביתם, היינו כפשוטו בהנוגע לו ואל זוגתו תחי`, שכנראה מבין השיטים וגם מבין שיטת השיחה שהיתה לי כאן ומצב רוחה (שטימונג). כדאית ההשתדלות יתירה מצדו להיות וותרן במדותיו ולהתייגע ככל יכולתו בזה.
וכבר ידועה ההוכחה וגם בנגלה דתורה מגודל ענין זה, מה שאמרו רז"ל שאמר הקב"ה מצוה למחוק שמו הגודל הנכתב בקדושה ודוקא שם המפורש ודוקא על ידי כהן. ובלבד להטיל שלום בין איש לאשתו ואפילו כשהאשה מתנהגת באופן דקנוי ח"ו. ועל אחת כמה וכמה באשה צנועה שגידלה את בני ביתה לחסידות, שכל השתדלות בזה מצוה רמה ונשאה, ותקותי שימחני בבשורה טובה שעושה בזה ככל יכולתו, ומתאים להוראת רז"ל שנשים דעתן קלה, ישמח לב זוגתו תחי` באופן המתאים לה, היינו לא דורך אנגעצויגענקייט (ע"י אילוץ וכעס) כי אם דוקא על ידי הסברת פנים וכו`...

איגרות קודש, כרך יב, עמ` שא.

לפי הקבלה הגבר הוא כמו וופל והאישה כמו ספגטי!

מה זאת אומרת ?
המוח של הגבר עובד באופן כזה: לכל עניין בחיים שלו יש תא אחר במוח, שאיתו הוא משתמש לאותו עניין. לרכב יש לו תא אחד במח, לעבודה תא אחר במוח, כל תא בנפרד (כמו וופלים שנפרדים אחד מהשני). האישה לעומת זאת היא כמו ספגטי - הכל ביחד ומעורבב, כמו איזה מחלף ענק שמכוניות מגיעות בבת אחת מכל הכיוונים.

 

ניתן דוגמא מוחשית מהחיים:
הגבר חוזר הביתה מהעבודה, ברוך השם האישה כבר השכיבה את הילדים הבית נקי האוכל מוכן, הגבר כבר אכל והוא רגוע, ועכשיו האישה החליטה שזה זמן טוב לדבר, לחזק את הקשר! כבר כמה שנים שלא דיברו שיחה רצינית... עכשיו יש הזדמנות.
היא אומרת לגבר שהיא רוצה לדבר ובהשגחה פרטית הגבר אתמול היה בסמינר ושם אמרו שצריך לדבר עם האישה ולא רק לדבר אלא גם להקשיב, ולכן הגבר מסכים ומתיישב איתה על הספה.

האישה מתחילה לדבר ומספרת על הבעיות של הילד בכיתה ג` בבית ספר, אחרי חצי דקה היא שומעת את הנזילה של המים מהחדר הסמוך ועוברת לדבר על הבעיה הזו, פתאום היא עוברת לדבר על הצרות עם גיסתה ואח"כ גם עם חמותה. בינתיים הגבר מנסה למקשיב ולא מצליח לעמוד בקצב בשתי דקות וחצי היא דיברה על חמש בעיות שונות...
איך גבר מתמודד עם בעיות, הוא מתעסק עם אחת וכשהוא מסיים עובר לאחרת (כמו וופלה), אצל האישה הכל בערבוביה (כמו ספגטי).

עכשיו הגבר חושב מה לעשות. יש לו שתי אפשרויות, האפשרות הראשונה - להרוג את עצמו. האפשרות השניה ללכת לישון.. אז הוא מתחיל להירדם על הספה, האישה מסתכלת עליו ומתחילה לכעוס למה הוא נרדם. היא לא מבינה שהוא נרדם כי הוא אוהב אותה, הוא ידע שהאפשרות השניה זה להרוג את עצמו, הוא לא רוצה להשאיר אותה אלמנה עם יתומים, הוא אוהב אותה ולכן הוא בוחר באופציה של השינה....
מעבר להומור יש כאן נקודה מאוד רצינית - צריך להכיר טוב אחד את השני, צריך לדעת מה ההבדלים, כדי שלא יהיו ציפיות מיותרות ולא נכונות, זה יכול לחסוך הרבה בעיות ומתחים מיותרים.

מתוך הרצאה של הרב ג`יקובסון בירושלים

הכלל שלישי הוא שגבר ואישה שונים בתכלית. צריך לדעת את זה כדי לתאם ציפיות כראוי, לשפר את התקשורת בבית ולא לצפות כל הזמן למשהו שלא יגיע..

להלן דוגמאות:

 1. גבר פועל על פי שכל והגיון ואישה פועלת על פי הרגש ואינטואיציה. אין כאן חלוקת ציונים מי צודק ומי לא, צריך להבין שגם אם מסבירים לאישה משהו ועל פי שכל צודקים במאה אחוז, לאו דווקא שהיא תסכים. אצלה זה לא המדד, היא עובדת לפי הרגש.
 2. אישה משתתפת ברגשות בעלה ולכן כשהוא עצבני גם היא עצבנית, ולאידך כשהוא שמח גם היא שמחה.
 3. גבר אוהב יציבות ולא מחפש שינויים. אישה עוברת שינויים כל הזמן וזקוקה להתחדשות גם בדברים חיצוניים (תספורת, טיול, ריהוט, ביגוד וכו`).
 4. בזמני משבר הגבר מתכנס בעצמו לעומת האישה אשר זקוקה לשתף את הסביבה.
  לדוגמא: כשהולכים לאיבוד בדרך, הגבר לא רוצה לשאול אף אחד בעוד האישה מחפשת לשאול עוברים ושבים.
 5. אישה מונעת ע"י אהבה, היא אוהבת לתת אהבה ונפגעת כשהיא לא מקבלת אהבה חזרה.
  כמו למשל: כשאישה נותנת יחס ולא מקבלת חזרה זה עלול לצאת בצורת כעס.
 6. אישה רוצה לשמוע במפורש מבעלה שהוא אוהב אותה ולראות שהוא גם מתנהג בהתאם.

למשל:

 • שיאמר לה שהוא אוהב אותה.
 • שיחמיא לה על מעשים טובים שהיא עושה עבורו.
 • שיחייך אליה ויראה לה שהוא שמח להיות איתה.
 • שיביא לה מתנה.
 • שישתף אותה במה שעבר עליו היום.
 • שישאל במה אפשר לעזור לה. 
 • שיזדהה עם הקשיים שלה, ויקשיב לה.

הרב נדב כהן - אסנט צפת

פייסבוק מייל
הנקראים ביותר

כותרות עיקריות

סיפורים
0

המעשה הוא העיקר - סיפור

לעיתים קרובות, יושבים חסידים ומתוועדים. המשפיע אינו מסתפק רק בהעברת מסרים, אלא מרבה לתבל אותם בסיפורים שונים, מהעבר וגם מההווה. מהי הסיבה לכך ? מדוע אינו מספיק להעביר את המסר עצמו ?
קראו עוד
קצרים
רוחניות
רוחניות